0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Civilizace7. 2. 20108 minut

Tučná kořist v bance

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Internetoví zločinci jsou čím lepší, rychlejší a hlavně rafinovanější

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Máte strach platit kartou? Nevěříte bankám a obchodníkům, že je to bezpečné? Bojíte se oprávněně, říká Rastislav Turek, známější pod hackerskou přezdívkou Synopsi. „Internetoví zločinci jsou extrémně dobří a extrémně rychlí. Karta, která byla v 15.50 okopírovaná v italském hotelu, je v 15.54 vybíraná v Thajsku,“ vysvětluje. Organizované skupiny tak podle něj vybírají denně tisíce karet. Zaručená ochrana neexistuje, pokud se nechcete pohodlí platební karty úplně vzdát.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Slabou útěchou může být, že bratislavský expert má strašení tak trochu v popisu práce. Živí se zkoumáním a utěsňováním bezpečnostních skulin v počítačových sítích. A banky mohou být lukrativními klienty. Předloni si Synopsi koupil v internetové aukci vysloužilý bankomat, přišel prý na půl milionu. Na starém stroji si teď může zkoušet, jak snadné je pro vynalézavého hackera systém oblafnout.

Takzvaní skimmeři připevňují na bankomaty nenápadná zařízení, která tomu, kdo si jde vybrat peníze v nesprávnou chvíli, kartu zkopírují. Data pak odešlou na přenosný počítač zloděje čekajícího opodál. Vzápětí se lupiči dozvědí i PIN kód. Zjistí jej díky falešné klávesnici bankomatu přimontované nenápadně přes tu původní. „Taková zařízení se vyrábějí v Číně jako na běžícím pásu v mnoha…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc