0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika7. 2. 20108 minut

Růže pro tebe

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Příběh květin, které se chystáte darovat na svátek sv. Valentýna

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Jsou různé důvody, proč jít ve tři hodiny v noci na pražském Andělu nakupovat do nonstop stánku s květinami. Vytížený muž se koupí dvaceti růží pokusí po probuzení překvapit svou ženu a dokázat jí, že vedle práce myslí i na ni. Podnapilí hosté přilehlých nonstop barů si zase u svých manželek pugétem vykupují proflámovanou noc.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Zhruba třetina všech růží, které pěstitelé vypěstují za celý rok, se však prodá – za dvojnásobnou cenu – na svatého Valentýna. Tento svátek připadá na příští neděli a za posledních dvacet let se i v české společnosti ujímá vlády nad romantickou láskou.

Příběh řezaných růží, které končí v našich vázách, však romantický není ani trochu a s Valentýnem ho pojí jen jeho globální charakter. Roční obrat celosvětového průmyslu s řezanými květinami je 40 miliard dolarů a o 10 miliard převyšuje obrat například průmyslu hudebního. K tomuto odvětví patří i špionáž a krádeže počítačů ve výzkumných centrech šlechtitelů, horečnatá aktivita genetiků, kteří se snaží „vyrobit“ modré růže a pracují na vývoji umělých vůní – uvažuje se už například i o květinách, které by voněly až za soumraku, kdy se lidé do vracejí domů z práce.

To je však hudbou budoucnosti. Růže v rukou milenců jsou dnes hlavně učebnicovým příkladem rozvoje…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc