Vizualizace: Profimedia.cz
Vizualizace: Profimedia.cz • Autor: Profimedia.cz

Patří do evropských měst mešity? Muslimové a křesťané by si na sebe měli ještě nějakou dobu zvykat, obě náboženství nyní zápasí s vážnými problémy. Čas, kdy v evropských městech budou moci houfně vyrůstat minarety, aniž by to vyvolalo vážné spory, zatím nenastal.

Několik dní před mým odjezdem do Damašku se mě lidé ptali, zda by se v evropských městech měly stavět islámské mešity. Patří vůbec jejich štíhlé věže, minarety, do naší městské krajiny?

Pokusím se ukázat, jak se v současnosti potkává a střetává evropské duchovní vyprázdnění se skrytým zoufalstvím islámu. Nynější neklidné období bych nejraději nazval dobou druhého tolerančního patentu. Tím prvním bylo oficiální uznání evangelických církví koncem 18. století. Trvalo tehdy celá desetiletí, než protestantské kostely mohly vyrůstat i v centrech měst a směly mít věže a vchody z ulice. Rovněž s věžemi synagog se ve větší míře setkáváme až koncem 19. století. Podobný problém, jaký česká společnost kdysi řešila s evangelíky a židy, přichází o století později s islámem.


58_R06_vizualizace_s.jpg
58_R06_vizualizace_s.jpg • Autor: Respekt
Sloup světla
Za Prorokových dob se muži při modlitbě scházeli v mužské části domu, ale jak přibývalo jeho stoupenců, místem modlitby se stále častěji stávala ohrada, z níž pak vzniklo nádvoří mešity. A protože lidé v té době nenosili hodinky, museli se k modlitbě nějak svolávat. V archaických dobách se…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte