Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

K věci

Ušetříme za rozvody

Nůžky mezi počtem rozvodů a sňatků se stále přivírají. Za první tři čtvrtiny loňského roku už dělal tento rozdíl v Česku jen šestnáct tisíc. Podle posledních statistik bylo uzavřeno nejméně manželství v historii statistického sledování, oženilo se 39 tisíc párů, což je o 2600 méně než v předešlém roce. Počet těch, kteří se za stejné období rozvedli, se nezměnil – nezdarem skončilo přes 22 tisíc manželství. „Když se lidé na soužití bez svatby shodnou, může to být zdravější než s ní,“ říká psychoterapeutka Jitka Douchová, poradkyně v oblasti partnerských vztahů.

Proč mají lidé čím dál obezřetnější vztah k uzavírání manželství?

Je to dlouhodobější trend, nejen otázka loňského roku nebo pár posledních let. Lidé, kteří dnes vstupují do trvalého partnerského vztahu, nedůvěřují příliš institutu manželství, protože ve značné míře pocházejí z rodin, jež se rozpadly, zažívali rozvod rodičů. Manželství už tedy pro ně není důvěryhodnou institucí a zárukou jistoty, že jde o vztah trvalý. K vytvoření rodiny se vším všudy, tj. i se svatbou, tendují spíš lidé, kteří zažili idylický vztah rodičů.

Manželství ale rozhodně neodmítají jen lidé, jejichž původní rodina se rozpadla. Co tam ještě hraje roli?

Obecně vzato si takto život zařizují spíše vysokoškoláci nebo lidé s tvořivým zaměstnáním, které je naplňuje a dává jim nějaký další smysl života. A také lidé, kteří chtějí hodně cestovat, cítí se svobodomyslnější a nemají rádi pocit, že je něco institucionálně svazuje. Také mají potřebu žít v partnerském vztahu, ale s iluzí svobody. Mluvím o iluzi, protože ten život je v podstatě stejný jako v manželství. Vytvářejí s partnerem společný domov, mají děti, tchány, majetek, to vše však s iluzí větší volnosti.

Při debatách o krizi manželství zaznívá obava, že ve společnosti mizí vztah k tradicím a že se ze vztahů vytrácí romantika a potřeba gest, mezi něž lze zařadit i svatbu.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.