panelaky.jpg
panelaky.jpg

Vítejte v muzeu zítřka. Rozprostírá se v něm model města Čchung-čching roku 2020, na ploše velké jako plavecký bazén. Někteří z návštěvníků „galerie městského plánování“ z vyhlídkové plošiny dalekohledem pozorují pečlivě vytvarované zmenšeniny mrakodrapů. Další čínští turisté se fotí před modelem středočínského Manhattanu, osm kilometrů dlouhého poloostrova, který tu z krajiny před svým soutokem vyřízly mohutné toky řek Jang-c’-ťiang a Ťia-ling-ťiang. V tomto centru Čchung-čchingu se už v minulých deseti letech velkolepé plány uskutečnily; dnes je napěchovaný věžáky.

Následná cesta po chodbách muzea je procházkou po možná nejambicióznějším urbanistickém projektu současnosti. Čchung-čching se totiž má stát budoucností Číny, křižovatkou pronikání jejího bohatství z pobřeží do zatím chudého vnitrozemí. Pekingská vláda by chtěla, aby se megalopole na řece Jang-c’-ťiang proměnila v jakousi čínskou verzi Chicaga, které bylo nástupní rampou, z níž bohatství Ameriky 19. století proudilo z východního pobřeží na západ.

cina-1.jpg
cina-1.jpg

Prohlídka muzea pokračuje u monitoru, na kterém se střídají fotografie dostavěných projektů; promítá se třeba „noční pohled na most Tao“. Naproti obrazovce visí mapa Číny s náčrtem budoucího dopravního propojení Čchung-čchingu se světem. Osm tratí rychlovlaků ho do pěti let spojí se všemi důležitými čínskými velkoměsty. Vlaky budou jezdit rychlostí…

2010_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1401

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte