Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

V hlavním městě betonu

„Když vláda začne někde ve velkém investovat, tak je dobré za ní jít,“ říká konzultant Cung-ťia o výstavbě Čchung-čchingu, megalopole, která se má stát budoucností Číny

Vítejte v muzeu zítřka. Rozprostírá se v něm model města Čchung-čching roku 2020, na ploše velké jako plavecký bazén. Někteří z návštěvníků „galerie městského plánování“ z vyhlídkové plošiny dalekohledem pozorují pečlivě vytvarované zmenšeniny mrakodrapů. Další čínští turisté se fotí před modelem středočínského Manhattanu, osm kilometrů dlouhého poloostrova, který tu z krajiny před svým soutokem vyřízly mohutné toky řek Jang-c’-ťiang a Ťia-ling-ťiang. V tomto centru Čchung-čchingu se už v minulých deseti letech velkolepé plány uskutečnily; dnes je napěchovaný věžáky.

Následná cesta po chodbách muzea je procházkou po možná nejambicióznějším urbanistickém projektu současnosti. Čchung-čching se totiž má stát budoucností Číny, křižovatkou pronikání jejího bohatství z pobřeží do zatím chudého vnitrozemí. Pekingská vláda by chtěla, aby se megalopole na řece Jang-c’-ťiang proměnila v jakousi čínskou verzi Chicaga, které bylo nástupní rampou, z níž bohatství Ameriky 19. století proudilo z východního pobřeží na západ.

Prohlídka muzea pokračuje u monitoru, na kterém se střídají fotografie dostavěných projektů; promítá se třeba „noční pohled na most Tao“. Naproti obrazovce visí mapa Číny s náčrtem budoucího dopravního propojení Čchung-čchingu se světem. Osm tratí rychlovlaků ho do pěti let spojí se všemi důležitými čínskými velkoměsty. Vlaky budou jezdit rychlostí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.