Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
K věci

Nejhorší jsou levné potraviny

Evropa tloustne a my s ní. Za posledních dvacet let se podle čerstvé studie Evropské komise a OECD ve většině zemí EU zdvojnásobil počet obézních lidí. Češi jsou se sedmnácti procenty stále pod průměrem, čísla nás ovšem řadí do skupiny států, kde obezita roste nejrychleji. „Čeští rodiče i lékaři se ale naštěstí rizikem nadváhy začínají vážně zabývat,“ říká obezitoložka Marie Kunešová z pražského Endokrinologického ústavu.

07_R50_2010_n.jpg
07_R50_2010_n.jpg

Na Velkou Británii, kde je obézní čtvrtina populace, sice zatím nemáme, Brity však rychle dotahujeme. Není čas začít bít na poplach?

Musíme především rozlišovat nadváhu od skutečné obezity. To poslední celoevropské srovnání je trochu problematické, protože obezita se měří v různých státech odlišnými metodami. Je fakt, že u nás v posledních letech především obézních mužů podle statistik výrazně přibylo. Zajímavé ale je, že když sečtete počet lidí s nadváhou a obezitou (což je stav, kdy nadváha působí regulérní zdravotní problémy) dohromady, jsme na tom zhruba stejně jako v roce 1988. Muži podle toho neztloustli, ženy jsou dokonce štíhlejší. Takže znovu, co se obezity týče, tam je problém. V případě nadváhy jsme na tom lépe. V průměru netloustneme, zaznamenáváme však více extrémů.

 

07_R50_2010_s.jpg
07_R50_2010_s.jpg
Čím to je dané?

Dá se říct, že česká populace se rozděluje na dvě kategorie. Na ty vzdělanější a často i movitější, kteří mají větší zájem o své zdraví a hlídají si životní styl. Na druhé straně řada lidí využívá široké nabídky levných potravin, které i přes nízkou kvalitu konzumují ve velkém. Co se stravy týče, dříve homogenní populace se dnes mnohem více dělí na ty, kdo žijí ve srovnání s minulostí zdravěji, a na ty, kdo naopak žijí výrazně nezdravěji.

 

Ze studie vyplývá, že v Evropě jsou poměrně velké rozdíly. Zatímco v…

2010_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte