Česká politika má jeden pozoruhodný vrtoch známý jako „všichni to chceme, ale…“. Nejlépe se ilustruje na případě omezení poslanecké imunity. Zdánlivě si jej všichni přejí, pak ale dojde na schvalování zákona a vždy se najde nějaká drobnost, proč neprojde. Obvykle pak slyšíme, že je to potřeba předělat, zlepšit, odstranit nedostatky. Jenže sotva se „nedostatky“ odstraní, najdou se při schvalování jiné.

U lecjaké normy se dá tento princip uplatňovat dlouhé roky, aniž by vznikla nějaká zásadní újma (pokud nepočítáme tu morální). Pak jsou ale zákony, kde každé opoždění přináší fatální následky. A to je i případ zákona o protikomunistickém odboji, který minulý týden senátní levice smetla ze stolu právě s tím, že je třeba ho zlepšit.

Ten případ je známý. Po letech debat, zda uznat třetí odboj a jak, sepsala letos skupina senátorů vlastní verzi zákona o tzv. třetím odboji. V něm stát kodifikuje jeho uznání a vyslovuje „úctu a vděčnost“ lidem, kteří se u nás postavili komunismu. Pak mimo jiné stanovuje praktické věci, třeba že každý Čech může nahlásit své protikomunistické aktivity a úřady mu s dobrozdáním historiků vystaví doklad o účasti v „odboji“ nebo „odporu“ proti komunismu. Tento doklad pak lze použít třeba pro uznání výhod pro válečné veterány.

Během projednávání kritizovala návrh hlavně levice a teď v prosinci (dva měsíce po schválení v Senátu) se k ní přidali i historici, kteří…

2010_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2202

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte