Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Politika

A pak přišel Honza Fischer

Zbytečné paměti bývalého premiéra, který se možná stane prezidentem

U některých knih je vcelku těžké zjistit, proč byly vlastně napsány. A zároveň platí, že politických memoárů je v Česku tak málo, že by člověk měl být vděčný za každou předhozenou kost. Díky Janu Fischerovi, respektive jeho čerstvě vydaným pamětem Ano, pane premiére aneb Rozhašená země, jsme právě teď zjistili, že velká očekávání je vždy třeba krotit. Za to mu patří dík. Tím ale klady víceméně končí.

Slova, slova, slova

Když Jan Fischer oznámil, že chystá paměti, vyvolalo to překvapení, protože v politice pobyl jen rok. Ale také velký zájem, neboť co by mohlo být zajímavější než pohled člověka, který ze dne na den změnil svou práci a zamířil do čela země? Jakým výzvám člověk v podobné situaci čelí? Potvrdí si, nebo vyvrátí své „amatérské“ dojmy o správě země? Jak vlastně funguje Úřad vlády, tým poradců a kabinet samotný? Co všechno zahrnuje takový den premiéra? Otázek je dost, tím spíš, že kniha s podobným tématem (snad s výjimkou mimořádně pokleslých memoárů Miloše Zemana) se na zdejším trhu ještě neobjevila. A vlastně to platí i nadále: kniha Jana Fischera neodkrývá vůbec, ale zcela vůbec nic. Bývalý premiér zmiňuje seriál Jistě, pane ministře, který je prý velmi přesný. To nepochybně je. Nejvtipnější na seriálu je schopnost státních úředníků a politiků chrlit slova a nic jimi neříct. A to se bohužel povedlo i Fischerovi.

Místy to…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.