Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Pod okem orla

Radim Špaček se po dvanácti letech od svého posledního snímku triumfálně vrací s Pouty

58_R05_pouta2_s.jpg
58_R05_pouta2_s.jpg • Autor: Respekt
Nový film Radima Špačka Pouta uvozuje čtyřverší z deníkových záznamů Jana Zábrany Celý život: „Viděl, jak si ho měří shora / oko nedočkavého orla. / Viděl sám sebe jako štěně / pod okem bloudit opuštěně.“ Většina hlavních postav snímku, odehrávajícího se v osmdesátých letech, by se s tímto stísňujícím básnickým obrazem mohla nějakým způsobem ztotožnit. Někdo třeba sebelítostivě, jako zakázaný spisovatel a informátor StB Pavel (Luboš Veselý), který by v onom dravčím oku patrně viděl tlak státní policie a ve svém nitru by si jím omlouval vlastní morální selhání. Hlavní hrdina Antonín Rusnák (Ondřej Malý) by tuto báseň – pokud by se kdy dostal k poezii – četl existencialisticky: ve stínu ptáka na obloze by viděl obraz zmaru prostupujícího společností, příznak vlastního neodvratného směřování ke smrti.

58_R05_pouta3_s.jpg
58_R05_pouta3_s.jpg • Autor: Respekt
Horoucí srdce, chladná hlava
V donedávna vzorném estébákovi se něco zlomilo: banální konverzace s manželkou v malém sídlištním bytě v něm vyvolává výbuchy hněvu, pro tupé kolegy z práce má zase jen pohrdání. Jeho léta hromaděná vnitřní agresivita si najde terč v disidentském pěšákovi Tomáši Sýkorovi (Martin Finger). Nedá mu spát ale hlavně jeho milenka Klára (Kristína Farkašová), jeřábnice, která se…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2010_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte