Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Glosa

Na Bursíka!

Asi pět minut se mohlo čtenáři českého tisku zdát, že politická kariéra Martin Bursíka musí okamžitě skončit. Tento muž, který tak brojí proti prolomení těžebních limitů v severních Čechách, měl prý pracovat pro společnost Mostecká uhelná na tom, jak zničit vesnice ohrožené těžbou. Pocit pobouření ale okamžitě vystřídalo spíše překvapení, jak je lehké v Česku někomu ničit dobrou pověst.

Shrňme si fakta: Bursík před lety vypracoval pro Mosteckou uhelnou analýzu. Podle něj se týkala otázek životního prostředí, podle lobbisty Mostecké uhelné Jana Dobrovského měl prý vyvíjet nadstandardní snahu, aby se prolomily limity a ničily severočeské obce. Nepodal jediný důkaz, a přitom by jej měl mít po ruce. Jestli Bursík vypracoval nějakou analýzu, někde musí být k dispozici.

Zatím vše působí tak, že se v Mostecké uhelné lekli Bursíkova ostrého projevu, který naznačil propojení vlády s těžaři. Kabinet totiž ze sněmovny stáhl zákon, který mířil proti jejich zájmům. Rychle proto potřebovali kompromitující materiál, který prostě předali novinářům a vše opepřili silnými citáty (shodně v Lidových novinách i Mladé frontě Dnes) od pana Dobrovského. Není jediný důvod mu věřit. On je placen za to, aby hájil svého zaměstnavatele, seč to jen jde.

Postavme vedle sebe jeho nepodložené udání a to, co víme z reality. Martin Bursík celá devadesátá léta, a to i ve funkci ministra životního prostředí v úřednické vládě, odmítal prolomení těžebních limitů. Vystupoval tak i ve volební kampani v roce 2006 a choval se stejně i ve funkci ministra životního prostředí v kabinetu Mirka Topolánka. Vše říkal jasně a veřejně, takže co by měl z toho, že by nějaké společnosti pomáhal v prolomení něčeho, proti čemu celý život postupuje? Nic.

Fakticky celá událost více komplikuje situaci vládě než Bursíkovi (byť každá fáma zanechá šrám). Ještě více se totiž posiluje podezření, že je tu skutečně symbióza mezi kabinetem a těžaři. Ta souslednost k tomu svádí, byť nejsou důkazy. Když Bursík ve sněmovně zkritizoval vládu, premiér Jan Fischer žádal omluvu a už prý o tématu nechce mluvit. Je více než evidentní, že se veřejné debatě nevyhne. Tohle je pro něj nejvážnější situace, protože ohrožuje dosud nezasažený kredit vlády.

Martin Bursík naznačil, že za útokem na sebe vidí šéfa poradců premiéra Vladimíra Mlynáře, který je kamarádem Jana Dobrovského. Už jen toto podezření může vést k tomu, že zelení přestanou podporovat vládu, a to by předseda kabinetu neměl nechat být.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].