Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Děti se vlků nebojí

52_R05_Jednorozec-tisk-8---Stach_n.jpg
52_R05_Jednorozec-tisk-8---Stach_n.jpg • Autor: Respekt

Praha a Brno uvedly dvě ambiciózní představení pro děti

52_R05_rejza_s.jpg
52_R05_rejza_s.jpg • Autor: Respekt
Myslel jsem si, že to všechno bude jednodušší. Takhle opatrně hodnotí po pár reprízách režisér Jan Jirků unikátní představení Hon na Jednorožce, které momentálně hrají v pražském divadle Minor. Unikátní je v tom, že děti, pro které je určeno, vtahuje z pohodlných křesel divadelního sálu rovnou do dusné atmosféry padesátých let. A jednoduché mělo být především proto, že tvůrci si pro tento ambiciózní cíl vybrali autentický příběh dosud žijícího člověka. „Dějiny dvacátého století tady přibližujeme očima někoho, kdo je prožil,“ vysvětluje režisér.

Přesto to skřípe. „Za posledních dvacet let v Česku podobné představení pro děti nevzniklo. Byl jsem docela skeptický,“ přiznává své první dojmy z nápadu ředitel Minoru Zdeněk Pecháček. Na scéně měli pobíhat estébáci a ožít ostnatými dráty obehnaný lágr Jáchymov, strach, zrada i nenávist se chystaly prolnout s láskou, s pocity oprávněné křivdy i touhou po svobodě. A ředitel tušil, že dospělí diváci si často nedovedou představit, že by pro děti mělo vzniknout něco jiného než Sněhurka či Kašpárek. Natož experiment o padesátých letech. Nakonec ale souhlasil a režisér Jirků se s kolektivem mladých herců a hudebníků pustil do díla. A výsledek nakonec stojí za to.

[image id=„123775180“…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2010_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte