Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Audit Jana Macháčka

Zfalšované testy

Jan Macháček
Jan Macháček • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Červencové zátěžové testy evropských bank, jak známo, prokázaly, že irské banky jsou zdravé. Všechny větší irské banky testem prošly.

A jak jsme na tom dnes, o pouhých pár měsíců později? Nabubřelý, uměle nafouknutý a špatně regulovaný irský bankovní sektor táhne pod vodu celé euro. Zátěžové testy evropských bank by měly být podrobeny kriminálnímu vyšetřování, protože zde byla zjevná snaha o zahlazování děr. Je to věc stejně vážná jako úmyslné falšování rozpočtových statistik v Řecku.

• Součástí záchranného plánu pro Irsko je i to, že irský bankovní sektor se má zmenšit, aby byl uměřeně velký potřebám irské ekonomiky. Které evropské země budou mít „nárok“ na to, aby jejich banky byly globálními hráči (s bilancemi několikanásobně převyšujícími velikost ekonomiky), a které smějí mít jen malé skromné (domácí) bankovnictví? V takovém Holandsku (ING, ABN Amro) je globální bankovnictví národní tradicí, španělské banky operují v Latinské Americe. Londýn je přirozeným centrem finančního světa. Ostatní mají raději sedět doma?

• Ekonom Mark Schieritz publikoval provokativní článek pod názvem Angela Keynes. Podle autora převládá iluze (především mezi evropskými a americkými rozpočtovými jestřáby), že silné německé oživení potvrzuje správnost politiky rozpočtových škrtů a rozpočtové uměřenosti a neefektivnosti deficitního financování. Potíž je v tom, že to není pravda: zatímco německá kancléřka Angela…

2010_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte