Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
K věci

Paralyzovaná, ale ne mrtvá

Předminulý týden padly výjimečné tresty za rasistický útok žhářů ve Vítkově, minulý týden začal proces s osmi vůdci tuzemské extrémní pravice a padla podmínka za rasistickou knihu o „konečném řešení otázky cikánské“. O tom, jestli jde o nový celkový přístup ke krajní pravici a jaké dopady to na její příznivce má, jsme mluvili s právničkou a šéfkou sdružení In IUSTITIA, které pomáhá obětem zločinů z nenávisti, Klárou Kalibovou. (Z bezpečnostních důvodů si nepřála zveřejnit svoji fotografii.)

07varianta_R44_2010_n.jpg
07varianta_R44_2010_n.jpg

07varianta_R44_2010_s.jpg
07varianta_R44_2010_s.jpg
Jsme svědky nějakého trendu?

Jde o kombinaci několika věcí. Zejména jde o důsledek státní represe vůči subjektům krajní pravice, především po jejich zvýšené aktivitě v letech 2007–2009, po nichž následovala série hloubkových policejních akcí. To se týká soudu se špičkami Národního odporu, který právě probíhá. Nicméně bych v tom nějaký dramatičtější zlom neviděla, protože nyní došlo k náhodnému souběhu tří řízení, v nichž jde o činy z různé doby.

 

Nicméně za Vítkov padly výjimečné tresty a teď stojí před soudem klíčoví lidé této scény. Neříká tím stát důrazněji než dříve, že takové chování bude tvrdě trestat? Velmi přísně nejen pokus o rasovou vraždu, ale i pořádání koncertů a další propagaci nacismu.

Řekla bych, že je to spíše mediální obraz té věci, že je to falešný dojem. Zvláště je tady patrný vliv on-line médií. Když byl v roce 2004 proces se špičkami západočeské pobočky Blood and Honour, tak to takovou publicitu nemělo. Nyní to intenzivněji prožíváme právě vlivem médií. Konkrétně soudu s Filipem Vávrou, Patrikem Vondrákem, Michaelou Dupovou a dalšími je na můj vkus věnována až příliš velká pozornost.

 

Proč? Není to naopak lepší, že se o tom hodně mluví? A že se mluví o tom, že za propagaci nacismu a organizování koncertů můžete jít do vězení jako právě Dupová a Vondrák, kteří jsou už rok ve…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1540
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte