36A_varianta01_R43_2010_n.jpg
36A_varianta01_R43_2010_n.jpg
36A_varianta01_R43_2010.jpg
36A_varianta01_R43_2010.jpg

Müüa“, tak se estonsky nazývá hořká pomsta za život na dluh v časech růstu. „Müüa“ – „na prodej“ – je jedno z mála slov, které se i jazykově nenadaní cizinci při návštěvě Estonska rychle naučí. Cedule s nápisem „müüa“ totiž pozorný návštěvník vidí všude – v historickém centru metropole Tallinu, na domcích v rybářské vesnici u Käsmu i na pláži v Pärnu. A ve všech těch místech lidé vyprávějí o optimistech, kteří si před lety vzali velké půjčky a teď už je nedokážou splácet.

Do roku 2008 totiž v Estonsku panovala bezbřehá důvěra v budoucí prosperitu. Půjčku si tehdy mohl vzít každý, nižší částky kolem deseti tisíc se daly získat jen posláním SMS zprávy. Estonsko v té době patřilo k nejlépe hospodařícím zemím Evropy, ekonomika ještě v roce 2006 rostla o deset procent. Pak se ale důvěra náhle rozplynula. Pobaltský tygr, který býval dáván za vzor všem postkomunistickým zemím, se v roce 2008 propadl do hospodářské krize a lidé neztráceli jen zaměstnání, ale i své domovy. Ekonomika se náhle smrskla o 16 procent a podobně katastrofálně probíhal i rok 2009.

Teď ale vláda a banky mluví o vzkříšení. Lidé mají být zas optimističtí, požadoval ve svém projevu ke dvaceti letům nezávislosti prezident Toomas Hendrik Ilves. Krize prý v Estonsku skončila!

 

Třetí…

2010_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte