Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
K věci

Už nejsme cenzoři

Třicet let pracoval jako evropský korespondent amerických novin a dnes je jedním z manažerů internetového gigantu s působností v půlce Evropy, Africe a na Blízkém východě. William Echikson vysvětluje, proč Google zůstal v Číně a proč služba Street View není prolomením našeho soukromí.

11A_R42_2010_n.jpg
11A_R42_2010_n.jpg

Znáte britský seriál IT Crowd (Ajťáci) a jejich vtip o tom, že když naťukáte „google“ do Googlu, tak se „poláme“ internet?

Jsem asi moc starý, neznám. Ale ukazuje to, jak se z googlování stalo normální sloveso – způsob, jakým získáváme informace, se totiž zásadně změnil a demokratizoval. Dnes si můžete vygooglovat téměř kohokoli, i mého devítiletého syna, a přečíst si jeho blog. S tím souvisí řada otázek, které dnes Google řeší.

 

11A_R42_2010_s.jpg
11A_R42_2010_s.jpg
Těch je skutečně celá řada – mluví se o nových hranicích pro to, co je soukromé a co je veřejné, o cenzuře či regulaci internetu…

Nebo další téma – kdo je odpovědný za to, co se dává na web? Pokud o mně napíšete a zveřejníte to třeba na svém blogu nebo dáte video na YouTube, tak jste odpovědná vy, nikoli platforma, na níž se to objevilo. My jsme taková neutrální platforma, což ovšem neznamená, že nepřijímáme odpovědnost – pokud se tam objeví něco nelegálního nebo policie řekne, že to musíme stáhnout, tak to okamžitě uděláme. Přesto byli letos tři naši manažeři v Itálii odsouzeni za to, že se na YouTube objevilo video, na němž je zachyceno šikanování postiženého chlapce. Policie řekla, že to máme sundat, do dvou hodin jsme to udělali, a přesto byli odsouzeni. Jenže kdybychom měli dopředu kontrolovat všechno, co jde na web, byla by to cenzura, která by…

2010_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1530
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte