Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Lekce ze státních maturit

Desítky tisíc studentů mají za sebou generální zkoušku na státní maturitu, která je čeká za půl roku naostro. Ministr školství Josef Dobeš si minulý týden pochvaloval, že vše proběhlo hladce, spokojený byl i Pavel Zelený, ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání, které maturitu chystá. „Rozhodně se nevyskytly žádné systémové chyby,“ prohlásil Zelený.

Vedle radosti nad tím, že testy byly vytištěny včas, auta je dokázala školám bez prozrazení rozvézt a učitelé studentům zadat, ale celá akce znovu oživila podstatné otázky: K čemu bude státní maturita studentům dobrá? A k čemu bude dobrá nám všem?

Pro studenty není podstatné, zda složí státní, nebo školní maturitu. Ze všeho nejvíc je zajímá, zda je maturita ušetří stresujících přijímacích zkoušek na vysokou školu. A v tuto chvíli je jasné, že neušetří. Rektoři se shodují, že maturita bude při přijímacích zkouškách „jen jedno z kritérií“. To ostatně není nic nového, za maturitní vyznamenání dávají body navíc už teď.

Problém je, že tvůrci státní maturity (připravuje se už deset let za víc než tři sta milionů korun) zoufale zaspali. Vysoké školy, kterým podoba tradičních přijímaček nevyhovuje, si už dávno našly jinou možnost, jak zájemce o studium selektovat – studenty přijímají na základě národní srovnávací zkoušky, kterou pro ně dělá soukromá společnost Scio.

U této národní srovnávací zkoušky je – na rozdíl od státní maturity –…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.