Soukromá bezpečnostní agentura ABL sledovala podle zjištění deníku MF Dnes před čtyřmi lety několik pražských komunálních politiků. ABL přitom v tu dobu vlastnil jeden z nejvlivnějších současných politiků, ministr dopravy Vít Bárta, dnes ji ovládá jeho bratr. ABL se tehdy při své práci dostala k informacím o soukromých datech sledovaných, které jí mohla předat jen policie nebo obecní úřady.

To je velmi alarmující souběh indicií, který může prokazovat rozsáhlé zneužití bezpečnostních agentur, a dokonce i policie v souboji o moc. Vít Bárta popírá, že by se jeho lidé k něčemu takovému propůjčili, v archivu ABL prý neexistují žádné dokumenty, které by prokazovaly nasazení soukromých oček na politiky. MF Dnes si ovšem za svými informacemi stojí. Případem se zabývá policie, jenže od ní se s největší pravděpodobností žádného očistného rozuzlení nedočkáme vzhledem k tomu, že ministrem vnitra je Bártův stranický kolega. A navíc – policie by i při dobré vůli stěží našla v práci ABL něco protizákonného.

Bezpečnostní služby mají totiž pro svou práci šokující volnost. Zákon jim sice nepovoluje sledování, odposlechy či kontrolu pošty, ale zároveň to výslovně nezakazuje. Trestné je až zveřejnění podobně získaných soukromých údajů, to však služby nedělají, pokud je „jen“ předávají svým klientům.

Služby přitom umí sehnat řadu soukromých údajů, které jsou pak součástí jejich nejlukrativnější práce. Není pro ně problém zjistit majitele vozu podle…

2010_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte