29A_nemecko01_R40_2010_n.jpg
29A_nemecko01_R40_2010_n.jpg

Tady před levným supermarketem se někdo takový určitě najde. Takzvaný Jammer-Ossi. Tedy někdo, kdo běduje, lituje a říká: „Kéž bychom si nechali tu zeď!“ Ve špinavých panelácích kolem dokola však nelze vystopovat sebemenší náznak života. Mezi domy profukuje přes velké prázdné plochy podzimní vítr, za ruinou s rozbitými okny, která byla ještě nedávno školou, se lhostejně točí rotory větrníků.

29A_nemecko01_R40_2010_s.jpg
29A_nemecko01_R40_2010_s.jpg
V chladném poledni koncem září se na sídlišti Wolfen-Nord, zhruba 50 kilometrů na sever od Lipska, na ulici nechce vůbec nikomu. Až se konečně objevuje Günther. Věk 56 let, šedivé vousy, modré tepláky a dva pudlové na vodítku. Roli Jammer-Ossi hraje dokonale: má slušný byt, práci a od revoluce v roce 1989 si stihl koupit už třetí auto. A přece je nespokojen. Protože jeho kolega na západě za stejný výkon dostává víc peněz, jeho manželka už dlouho nemůže sehnat práci a demokracie vám je k ničemu, „když si politici stejně dělají, co chtějí“. „Po revoluci se zhoršilo vlastně všechno,“ říká Günther.

A není to žádné překvapení. Město Wolfen se během posledních dvou desetiletí stalo symbolem katastrofy, která východní Německo po roce 1990 postihla jako celek. Nezaměstnanost se tady občas vyšplhala nad hranici 20 procent. Zhruba polovina obyvatel město opustila a přestěhovala se tam, kde tušila šanci najít práci. Wolfen měl velmi dlouho pověst…

2010_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte