Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
K věci

Putinův systém už dlouho nepřežije

Po 18 letech odchází z čela moskevské radnice starosta Jurij Lužkov. Vlivného politika odvolal prezident Dmitrij Medveděv po týdnech kampaně, ve které bývalého starostu tvrdě kritizovala státní televize. Spíše než o sílící samostatnosti prezidenta ale podle analytika Nikolaje Petrova události vypovídají o křižovatce, na níž teď Rusko stojí.

07_R40_2010_n.jpg
07_R40_2010_n.jpg

O odchodu Jurije Lužkova se spekulovalo týdny. I na ruské poměry se ale spor mezi prezidentem a vlivným starostou hodně vyostřil. Jak podle vás události posledních dnů číst?

Konfliktem vrcholí delší proces, během něhož jsou odstavováni od moci vlivní gubernátoři. Spor prezidenta a moskevského starosty je zároveň bezpříkladnou bitvou, kdy se poprvé vše propírá takto veřejně, obě strany se častují ostrými prohlášeními. Umožňuje nám to pochopit, na čem je založen politický systém dnešního Ruska.

 

07_R40_2010_s.jpg
07_R40_2010_s.jpg
Jde v té bitvě jenom o Jurije Lužkova, nebo je v sázce víc?

Lužkov je důležitý tím, že je v podstatě posledním regionálním lídrem, který vybudoval a kontroloval svou vlastní politickou mašinerii. V tom spočívá i tajemství jeho dlouhých let v politice. Vladimir Putin k němu nechoval nijak vřelé city, přesto si ho ale Kreml dlouhé roky nedovolil nahradit někým jiným. Lužkov prokazoval loajalitu systému, byl efektivní, zvlášť během voleb. Právě s nimi také souvisí současný hon na regionální lídry. Místní volby se konají už za dva týdny a vládě se zmenšuje manévrovací prostor. Proto byl tlak na Lužkova tak ostrý a tvrdý. Kdyby ty dva předvolební týdny přežil, mohl klidně sedět na postu moskevského starosty ještě pár let. Jenomže Lužkov v posledních dnech hrál vabank – ostře vyrukoval nejen proti prezidentu Medveděvovi, ale proti celému…

2010_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte