Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka, Politika

Poslední záchrana

Irská Anglo-Irish Bank musela být zachráněna z peněz daňových poplatníků. Na irské poměry šlo o banku střední velikosti, ale i tak je účet pro irského daňového poplatníka bezmála 30 miliard eur. Pro zajímavost: irský rozpočtový schodek bude mimo jiné kvůli této záchranné akci činit za letošní rok 32 procent HDP a ještě příští rok zůstane dvojciferný. I tak Irsko pořád počítá s tím, že do roku 2014 dostane schodek pod tři procenta HDP.

Co z toho vyplývá? Jde o poslední záchranu nějakého podniku z veřejných zdrojů v Irsku. Na žádnou další záchranu už nebudou peníze. Dále to znamená, že za všechny veřejné služby v Irsku se bude tvrdě a draze platit. A je tu ještě jedna věc ke kvalitě evropských zátěžových bankovních testů: Anglo-Irish Bank do nich totiž nebyla vůbec zahrnuta jako banka méně důležitá.

• Adam Posen, člen měnového výboru Bank of England, podporuje další uvolňování měnových politik. Napsal, že „centrální banka nemůže říkat, že už expandovala víc než kdykoli v historii, a proto musí přestat. Podle mne je to obrácená logika. Je to jako říkat, že oheň už musí být uhašený, protože jsme vypumpovali více vody než při jakémkoli předešlém požáru… Nebo je to jako říkat, že už jsme dojeli do cíle, protože jsme přece jeli dlouhé hodiny a už jsme vypotřebovali celou nádrž benzinu.“

Už i MMF se obává, že přílišné rozpočtové škrty mohou ohrozit ekonomický růst. Tolik zatím uniklo do médií z půlroční zprávy MMF, která…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.