38-kom2_n.jpg
38-kom2_n.jpg

Aktuální fotografie severokorejského diktátora Kim Čong-ila se sice objevují sporadicky, o to víc z nich lze vyčíst, kdo asi v dnešní Severní Koreji opravdu vládne. Je to totiž vždycky stejné. Hubeného a nezdravě vyhlížejícího „drahého vůdce“ v šedivém mundúru a s tmavými brýlemi pravidelně obklopuje skupina dobře živených a očividně sebejistých armádních generálů. Mohlo by se namítnout, že skoro sedmdesátiletý Kim (1941) je po mozkové mrtvici, má problémy s ledvinami a k tomu ještě silnou cukrovku, takže v případě motorické poruchy či nejistoty oporu silných paží potřebuje. To ovšem platí i pro jeho krutý režim, který by bez jedné z největších armád světa už asi dávno vzal zasvé.

38-kom2_s.jpg
38-kom2_s.jpg
Kvůli nedostatku informací však o poměrech na špičce moci v Severní Koreji s jistotou nejde tvrdit nic. Že se ale v tamních nejvyšších kruzích něco důležitého děje, ukázala nedávná zpráva o svolání sjezdu Korejské strany práce. Sejde se toto úterý po dlouhých čtyřiačtyřiceti letech. Naposled se delegáti jediné severokorejské politické strany oficiálně sešli v Pchjong-jangu v roce 1966! Mimořádné pak bylo jejich setkání v roce 1980. Tehdy potvrdili dynastický způsob předávání moci. Za nástupce Kim Ir-sena tenkrát plénum schválilo jeho nejstaršího syna, současného „drahého vůdce“. Nejvyšší funkce se dočkal o čtrnáct let později, když zakladatel diktátorského rodu zemřel.

Podle zpráv…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte