Stále více indicií nasvědčuje tomu, že celá záležitost s rušením platových tarifů ve veřejném sektoru byla opravdu jenom taktická návnada. Po první odborářské demonstraci, která se odehrála minulý týden, vláda z tohoto narychlo ušitého návrhu úplně vycouvala a přitom dokázala trvat na tom, co považuje opravdu za důležité: tedy snížení objemu mzdových prostředků o deset procent.

Vše má ale svou cenu. Zaprvé lze tohle docela snadno prokouknout, zadruhé vláda ztratí kus důvěry a zatřetí budou takto odbory pohlížet už na každý další vládní návrh, a zkusí si tedy i napříště utrhnout svůj díl pomyslného nárazníku.

 

Spousta chyb

Někteří glosátoři se radují, že úterní demonstrace přilákala pouze zaměstnance veřejného sektoru, a nikoli zaměstnance sektoru soukromého. Pro lidi v soukromé sféře bude pochopitelně vždy těžší stávkovat nebo odejít z práce a demonstrovat, ale na to, že by byli v příštích měsících i nadále spokojeni, nelze moc sázet. Nespokojenost začne teprve narůstat. Bude se deregulovat nájemné, poroste (zbytečně) cena elektrické energie, a to se ještě může navíc ukázat, že hospodářský vývoj v Evropě bude horší, než jsme si mysleli donedávna, což by znamenalo další šetření. Vyhráno tedy vláda ještě zdaleka nemá, a proto je namístě připomenout jí chyby, které udělala a které ještě může zkusit napravit.

Zaprvé měla vláda s šetřením a škrty začít u sebe. Jenže zdanění náhrad a snížení platů ústavních činitelů…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte