55A_R39_2010_n.jpg
55A_R39_2010_n.jpg

55B_varianta_R39_2010_s.jpg
55B_varianta_R39_2010_s.jpg
„Do pěti let budou všechny knihy dostupné i v elektronické podobě, vsaďte se,“ provokoval prý významný český obchodník s knihami Jan Kanzelsberger své kolegy v roce 1998 během pražského knižního veletrhu. Dnes už se k sázce nikdo nehlásí a všichni vidí, že smělá vize má zpoždění. Přesto není pochyb o tom, že Kanzelsberger se před dvanácti lety trefil do černého.

Prodej elektronických knih dnes v USA stále roste na úkor knih papírových a tento trend teď pomalu, ale jistě ožívá v Evropě. A to i na malých trzích: za poslední měsíce se na českém internetu objevily nové formy specializující se na prodej elektronických knih a do Vánoc vydají elektronické knihy svých kmenových autorů třeba nakladatelství Academia, Torst, Galén nebo Fragment. První pokus už má za sebou nakladatelství Dokořán s knihou Václava Klause Modrá, nikoli zelená planeta. Jak může ohlašovaný nástup elektronických knih proměnit místní knižní trh a s ním i celý zdejší literární svět?

 

Buďte opatrní

Nástup elektroniky vyvolává v Česku kromě nadšení z očekávané dostupnosti všech myslitelných textů i spoustu nervozity. Jak bude třeba možné elektronické tituly zabezpečit proti pirátům a přitom neodradit čtenáře přebujelou elektronickou byrokracií? Jak se budou dodatečně shánět práva k elektronickému publikování už vytištěných překladových knih? Jak změny ovlivní tržby…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte