Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Politika, Společnost

Život po životě

Tony Blair vzpomíná, jaké to bylo

Tony Blair už dnes ví, že jeho plán nevyšel. Před třinácti lety na dovolené jako čerstvý britský premiér uvažoval o své budoucnosti takto: „Přemýšlel jsem, že se ze všeho po dvou funkčních obdobích vyvléknu, uniknu s dobrou pověstí a neponičenou duší. Myslel jsem na to, jak by to bylo skvělé, kdybych odešel ještě mladý, ještě oblíbený, s přátelskou tváří a přátelskou zemí okolo sebe. Uniknout dříve, než přestanou poslouchat, přestanou mě mít rádi, než začnou nenávidět. Takové jsem si dělal naděje.“

Když ale jeden z nejúspěšnějších britských politiků všech dob vydal před dvěma týdny své sedmisetstránkové paměti A Journey (Cesta), rozhodl se první autogramiádu uspořádat raději v poklidném irském Dublinu. Jenže dokonce i na půdě země, pro niž dojednal mír v Severním Irsku, stanul tváří v tvář rozlícenému davu a policie nedokázala zabránit spršce vajec a bot házených na hlavu autora. Další autogramiády v Londýně Blair raději zrušil.

Komentáře v tisku jsou také většinou skeptické až kruté – konzervativní The Wall Street Journal mu dal titulek „Tony Blair: přítel mužů peněz“, zatímco levicový Mirror doporučil bývalému premiérovi amputaci končetiny, aby se tak mohl na svět podívat očima vojáků, kteří kvůli němu stráví zbytek života na invalidním vozíku. The Finantial Times zaujal „odvážně“ rozumný postoj, když Gideon Rachman ve svém komentáři…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.