Porozumět dnešní době není nic snadného. To se ukázalo i minulý týden, kdy Terry Jones, baptistický pastor miniaturní církve z Floridy, překvapivě snadno vyvolal celosvětový rozruch. Prodavač použitého nábytku, který se spolu se svými padesáti následovníky schází ve skladu, kde tento nábytek přechovává, vyhlásil 11. září za den pálení Koránu a sám slíbil jít příkladem, aby upozornil, že jde – jak říká – o dílo ďábla. Vzápětí se mu dostalo tak obrovské mediální pozornosti, že se o jeho úmyslech museli dozvědět všichni muslimové světa. Výsledkem byly protesty vlád Pákistánu, Indie, Indonésie a dalších států, dále pak násilné protesty v Afghánistánu a konečně prosebné výzvy amerického ministra obrany (osobně Jonesovi telefonoval), vrchního velitele USA v Afghánistánu, a dokonce amerického prezidenta, aby pastor od svého úmyslu upustil. Výsledkem by totiž byla těžko odhadnutelná vlna násilí proti všemu americkému v řadě muslimských zemí a zřejmě i zvýšená aktivita al-Káidy, které by Jones posloužil jako nechtěný verbíř.

Jones pak svoji akci slíbil odvolat, nebo spíš odložit na neurčito (nakolik svá slova splnil, nebylo do uzávěrky Respektu známé), možná aby si udržel pozornost médií. Každopádně Západ je teď ve stavu určité strnulosti z toho, co se to vlastně stalo, jak celé události rozumět a kdy se démon nenávisti zase vrátí.

Útok proti všem

Interpretace celé události jsou různé. Někteří žehrají na dobu, v níž se jednomu…

2010_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2332

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte