67_R36_2010_2_n.jpg
67_R36_2010_2_n.jpg
67_R36_2010_2_s.jpg
67_R36_2010_2_s.jpg

Alvin Greene je podle hlášení svého velitele nepořádný, líný a neumí se jasně vyjadřovat. Loni v listopadu ukázal dvaatřicetiletý nezaměstnaný veterán americké armády osmnáctileté studentce v počítačové učebně porno a pak jí nabídl, ať spolu jdou na pokoj. Zavolala na něj policii. Alvin je bez peněz, bydlí u rodičů, nemá webovou stránku ani zkušenosti z politiky. Kolegové z Demokratické strany ho neznají, na schůze nechodí. Nevedl žádnou kampaň. Přesto v červnu porazil kariérního politika Vica Rawla a vyhrál primárky v Jižní Karolíně. Stal se prvním mužem černé pleti, který se bude za tento jižanský stát v listopadu ucházet o křeslo senátora s velkou stranou v zádech. Jedna teorie říká, že je Greene loutkou nastrčenou republikány. Jiné se zabývají možností, že neobvyklý kandidát vděčí za sto tisíc hlasů tomu, že se v demokratických primárkách používají nespolehlivé a špatně zabezpečené hlasovací počítače.

Česká média ten příběh nijak zvlášť nezaujal. Neměl by však zapadnout. Nová vláda v programovém prohlášení slibuje, že také my budeme mít už za čtyři roky možnost hlasovat v parlamentních, krajských i obecních volbách elektronicky, dokonce prostřednictvím internetu. Opozice souhlasí. Přitom internetové hlasování strany Věci veřejné, jejíž ministr vnitra má přípravu celostátního systému na starosti, trpí mnoha neduhy a při schvalování vládního programu se zhroutilo pod náporem několika tisíc…

2010_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte