Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Milostná sága z Káthmándú

„Proto je tak důležité zůstat ve střehu,“ říká Rádža, jedna z hlavní postav románu nepálského spisovatele Samráta Upadhjáje Buddhovi sirotci. „Jinak co?“ ptá se ho manželka Nilu. „Jinak se náš svět začne rozpadat.“ Ohroženy nejsou staré tradice, ale naopak čerstvě nabytá svoboda Rádžova Nepálu, které předcházela svévole úředníků autokratické monarchie, každodenní obstrukce v podobě úplatků, korupce a policejní šikany. A před pár desítkami let tu hořela občanská válka vedená maoisty, jež svrhla dynastii Ránů. Teď už se ale píše rok 2008 a v zemi pod Himálajem byla poprvé ustavena demokracie.

Politické události však tvoří jen pozadí románu. Důležitější je všední život hlavních hrdinů, kteří se vzepřeli tradicím nepálského života, především kastovnímu systému, a pokoušejí se žít po svém. Kniha tak popisuje příběhy tří generací, z nichž každá za svou volbu nějak trpí – Rádžova matka se vrhla do vod jezera, on sám se svou ženou Nilu ztrácejí malého syna během pouličních bouří, když se předtím vzdali svých rodin a jim navzdory se tajně vzali. Pyká i jejich dcera, která později odchází studovat do Ameriky, aby se vrátila jako svobodná matka – otcem je navíc Afroameričan, na což se nepálská společnost dívá skrz prsty nebo rovnou rasisticky. Jak vidno, Samrát Upádhjáj svou zemi pozoruje přísným pohledem. Možná i díky tomu, že na ni…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.