38A_R36_2010_n.jpg
38A_R36_2010_n.jpg

Dělostřelecká příprava na zahájení penzijní reformy už začala: ministr financí Miroslav Kalousek oznámil, že jen samotné vyplácení důchodů dělá v letošním rozpočtu obrovskou díru 32 miliard korun a že příští rok to nebude lepší. Společnost si díky těmto informacím postupně zvykne na myšlenku, že bez velkých změn penzijního systému se neobejde.

38A_R36_2010_s.jpg
38A_R36_2010_s.jpg

Samotná vláda je psychicky připravena už delší dobu, byť není úplně jednotná v tom, jak reformu provést. Spory jsou však v tomto případě spíše vítané: jen podrobná a především odpolitizovaná diskuse může vést k opravdovému konsenzu politických stran, který je v případě penzijní reformy velmi důležitý. Klíčové rozhodnutí musí padnout zejména o soukromých penzijních fondech a o nastavení jejich parametrů.

Rychlá cesta k soukromému spoření se sice obecně jeví jako dobré řešení, ale cena za to není malá. Přechod na částečné soukromé spoření odhalí skutečnou velikost díry v rozpočtu, kterou bude třeba nějak zaplnit. Kromě toho samotné soukromé fondy spotřebují na své fungování dost peněz (jde o podstatně větší sumu, než kolik stojí třeba správa dnešního systému) – a ty nezaplatí nikdo jiný než budoucí penzisté.

Český penzijní sytém má však vícero neduhů, které si je dobré připomenout ještě předtím, než se budeme věnovat myšlence soukromých fondů.

Takto dál ne

Defekty dnešního státem zajištěného systému…

2010_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte