0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika5. 9. 20108 minut

Kolik stojí důchod

Penzijní reforma je nevyhnutelná, ale odpůrce penzijních fondů je třeba přijmout do debaty

Dělostřelecká příprava na zahájení penzijní reformy už začala: ministr financí Miroslav Kalousek oznámil, že jen samotné vyplácení důchodů dělá v letošním rozpočtu obrovskou díru 32 miliard korun a že příští rok to nebude lepší. Společnost si díky těmto informacím postupně zvykne na myšlenku, že bez velkých změn penzijního systému se neobejde.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Samotná vláda je psychicky připravena už delší dobu, byť není úplně jednotná v tom, jak reformu provést. Spory jsou však v tomto případě spíše vítané: jen podrobná a především odpolitizovaná diskuse může vést k opravdovému konsenzu politických stran, který je v případě penzijní reformy velmi důležitý. Klíčové rozhodnutí musí padnout zejména o soukromých penzijních fondech a o nastavení jejich parametrů.

Rychlá cesta k soukromému spoření se sice obecně jeví jako dobré řešení, ale cena za to není malá. Přechod na částečné soukromé spoření odhalí skutečnou velikost díry v rozpočtu, kterou bude třeba nějak zaplnit. Kromě toho samotné soukromé fondy spotřebují na své fungování dost peněz (jde o podstatně větší sumu, než kolik stojí třeba správa dnešního systému) – a ty nezaplatí nikdo jiný než budoucí penzisté.

Český penzijní sytém má však vícero neduhů, které si je dobré připomenout ještě předtím, než se budeme věnovat myšlence soukromých fondů.

Takto dál ne

Defekty dnešního státem zajištěného systému…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc