35-profil_n.jpg
35-profil_n.jpg

Tady vidíme chrám svatého Štěpána, tu romantickou ruinu středověkého hradu a zde podle pověstí vznikla germánská píseň o Nibelunzích. Mladý muž s copánkem a v kostýmu barokního lokaje vede turisty historickým centrem Pasova, přičemž prohlídka samozřejmě končí v tradiční bavorské pivnici. Turisté si poroučejí jedno pšeničné pivo za druhým a stejně rychle si také zapalují cigarety. V tu chvíli se široký úsměv průvodce změní na široký škleb: kouřem přece trpí nejen jeho historický oděv, ale i zdraví všech okolo! Právě z těchto pocitů se zrodil nápad, jak podle vlastní představy změnit svět. Od té doby uplynuly tři roky a jméno kdysi naprosto neznámého mladíka dnes zná v Bavorsku každý. Sebastian Frankenberger (28) totiž zapříčinil, že v žádné z tamních hospod si už nikdo nesmí zapálit.

35-profil_s.jpg
35-profil_s.jpg

Jedna divadelní hra

„Je to jednoduché, když chcete oslovit lidi, musíte zinscenovat drama jako na divadle. Chce to volnější úvod, napínavý průběh a nakonec nechat vše pomalu odeznít,“ popisuje Sebastian Frankenberger strategii, s jakou se před rokem postavil do čela iniciativy Za skutečnou ochranu nekuřáků a prosadil, aby o kouření na veřejných místech rozhodovali sami bavorští občané.

Mladíka podporovala jeho domácí Ekologicko-demokratická strana, rychle také na svoji stranu získal nejen svazy lékařů i lékárníků, ale začaly spolupracovat také sportovní kluby a…

2010_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte