65_Bciviliz_R36_2010_n.jpg
65_Bciviliz_R36_2010_n.jpg

Voda je tajemný živel, suchozemec jen zřídka nahlédne pod hladinu. Dohadujeme se, jak velké jsou obří krakatice v hlubinách oceánu, je těžké dokázat, že v jezeře Ness nežije příšera – a fantastické bytosti překvapivých rozměrů lze občas nalézt i v kalužích na polní cestě. Jsou to žábronožky, které se na Zemi objevily snad už s prvními trilobity, ale na rozdíl od nich je žádná nepřízeň osudu nedokázala vyhubit, až teprve nyní jim v České republice hrozí vyhynutí. Přesto se letos objevily v lokalitě, kde je dosud nikdo nespatřil – na soutoku Labe s Vltavou. Tomu kusu země se dříve říkalo Tramtárie, a pokud se tam rozhodnete vydat, nechte auto a každodenní zkušenosti tam, kde končí asfalt. Obojí by vám bylo k ničemu.

Stabilita v nestálosti

65_Bciviliz_R36_2010_s.jpg
65_Bciviliz_R36_2010_s.jpg

Kdy žábronožky vznikly, nevíme přesně. Nejstarší nezřetelné zkameněliny, které při troše dobré vůle dokládají jejich existenci, pocházejí ze středního kambria, z doby téměř před půl miliardou let, jednoznačné nálezy ze spodního devonu jsou o 100 milionů let mladší. Archaická stavba těla každopádně svědčí o tom, že máme čest setkat se s tvorem „ze staré školy“, kdy mnohobuněčný život teprve hledal svůj tvar. Samci žábronožek nesou jako památku na evoluční experimenty párový penis, což lze v živočišné říši mimo žábronožčí příbuzenstvo pokládat za extravagantní výstřelek. A aby nebylo zvláštností málo, žábronožky…

2010_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte