Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Eseje

Sen o naději

Nač potřebuje režim Viktora Janukovyče Evropu?

70_Andruchovych_R35_2010_n.jpg
70_Andruchovych_R35_2010_n.jpg

Je nejvyšší čas, abych se začal vážně zabývat tím, o čem sním. Mé sny se mi ani trochu nelíbí. Už několik měsíců mne stíhají s pozoruhodnou naléhavostí a vytrvalou pravidelností. Přibližně od chvíle, co se sama ukrajinská skutečnost začala podobat hlubokému snu, z něhož se nelze probudit. Potrvá minimálně deset let, prohlašují nenapravitelní optimisté. Jinými slovy, alespoň dvě funkční období současného prezidenta.

Zachránit zemi

Ale zpět k mým snům a tématu, které se s nimi táhne. Zdává se mi o atentátu. Jsem posledním článkem konspiračního řetězu. Mám pušku a zaměřovací dalekohled a mám dobrou pozorovací polohu. Mým úkolem je vystřelit na vysokého funkcionáře a zachránit zemi. Je to dobrý terč – vysoký a tělnatý. Ale já jednoduše nedokážu dotáhnout věc do konce a stisknout spoušť. Je to zlé, mít takové sny. Stydím se za ně.

I když v posledním čase se mi tento sen už tak často nevrací. Že by lidé, kteří se letos dostali na Ukrajině k moci, zpomalili své „reformy“? Že proto by mě opouštěly extremistické sny? Možná je to všechno ještě horší – začínám si zvykat a moje senzory otupěly. Tak nějak to bude, protože se nezpomalilo vůbec nic.

Dnešní Ukrajina nabízí bohatý instruktážní materiál na téma Křehkost demokracie anebo Jak nás zahnat zpátky do diktatury. Kdybych byl zahraničním politologem, tak bych tady seděl a pozoroval, zaznamenával „reformy“. To…

2010_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte