57A_R35_2010_n.jpg
57A_R35_2010_n.jpg
57A_R35_2010_s.jpg
57A_R35_2010_s.jpg

Když se policisté 21. března 1947 konečně dostali do domu na rohu 5. avenue a 128. ulice na Manhattanu, čekal je šok. Už dříve se vědělo, že chátrající viktoriánské sídlo, z něhož na kolemjdoucí padá omítka, obývají dva podivínští bratři, kteří zřídkakdy vycházejí ven a několik let mají zavřené okenice. Nikdo však netušil, co se skrývá uvnitř. Pokoje čtyřpatrového domu byly po strop zaskládány štosy novin; dům pojímal přes tři tisíce knih; byl nalezen rentgen, několik klavírů, množství psacích a šicích strojů a koňská čelist; uprostřed jídelny stál ford, proslulý model T; v pracovně plavaly ve formaldehydu lidské orgány. Kdysi honosné sídlo se kvůli kompulzivní poruše jednoho z bratrů proměnilo v kabinet kuriozit a zároveň muzeum první poloviny 20. století. Není se co divit, že si na bratrech Collyerových dobový tisk smlsl. Posledním, kdo příběh zpracoval, je americký prozaik Edward Lawrence Doctorow (1931) v knize Homer a Langley.

Doctorow je u nás znám hlavně díky románu Ragtime, podle nějž natočil Miloš Forman stejnojmenný film. A i příběh bratrů Collyerových nese českou stopu. Nejznámějším jeho zachycením je totiž román Strážce svého bratra, který v roce 1954 napsala Marcia Davenportová, přítelkyně Jana Masaryka. Ta tehdy osudy bratrů pojala na základě novinových zpráv, přičemž dobová popularita románu čerpala hlavně z toho, že jejich příběh zůstával v oběhu v podobě urbánní legendy.…

2010_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte