Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Drnovický pravěk

60_drnovice02_R35_2010_n.jpg
60_drnovice02_R35_2010_n.jpg

Drnovický fotbalový stadion vypadá impozantně jen z leteckého pohledu nebo zdálky. Obdélníkový kolos dodnes trůní v centru dvoutisícové obce na Vyškovsku, mohutná ramena osvětlovacích lamp zastiňují věž kostela, který tvořil přirozenou dominantu vesnice po staletí. Jenže pohled zblízka už odhaluje známky chátrání a rozkladu: svého času nejmodernější stadion v republice už hostí jen týmy krajských soutěží. Dokumentarista a producent Radim Procházka ve svém filmu Drnovické catenaccio aneb Cesta do pravěku ekonomické transformace používá toto monstrum jako výmluvný symbol zašlé éry neomezených možností.

 

Špinavá spanilá jízda

60_drnovice02_R35_2010_s.jpg
60_drnovice02_R35_2010_s.jpg

Procházka je jedním z mála tvůrců, kteří se v dokumentaristických esejích věnují překotným devadesátým létům. Jako by poslední dekáda minulého století byla stále ještě příliš čerstvá na to, aby se na ni šlo podívat se zdravým odstupem, nadhledem a přitom kritickým okem. A právě to se Procházkovi daří. V Papírovém atentátu (2007) konfrontoval politiky s papírovým diorámatem ironicky popisujícím tzv. sarajevský atentát. Nový film zase ozvláštňují rozpohybované koláže a animované sekvence. „Možná to souvisí s tím, že mám sám čtyři děti ve věku od dvou do osmi let,“ říká šestatřicetiletý rodák z Vyškova, který do nedalekých Drnovic jezdíval na fotbal s otcem. „Ale jinak myslím, že podávat určitá vážná témata s humorem je…

2010_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte