Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Živočišný druh: zhýralí bankéři

59_R34_2010_n.jpg
59_R34_2010_n.jpg
59_R34_2010_s.jpg
59_R34_2010_s.jpg

Investiční bankéři, jejichž krkolomné obchody s finančními deriváty způsobily v roce 2008 globální krizi, jsou zpravidla lidé s vysokým intelektem, který jim umožňoval tvořivě využívat složité struktury globálních trhů. Zdá se však, že v literatuře je tento druh intelektu nepoužitelný – soudě alespoň podle knihy Chamtivost bez hranic německé autorky Anne T. Bývalá burzovní makléřka, která si podle vlastních slov vydělala díky obchodům s deriváty „pár milionů eur“, totiž napsala o světě bankéřů autobiografickou knihu, která jen stěží obstojí dokonce i v žánru „thrillerů“, kam ji vydavatel zařadil.

Příběh mladé ambiciózní ženy, jež se octne ve víru finančních transakcí a uprostřed tlupy zhýralých makléřů, kteří se oddávají vydělávání peněz, sexu a alkoholu, je spíše sérií epizod než souvislým dějem. Začíná nástupem do banky a končí odchodem makléřky zhnusené vším, co prožila. Autorka se pokouší popsat, jak ona sama a její kolegové vymýšleli triky s finančními deriváty a vydělávali na hloupých klientech, jimiž byli zpravidla manažeři různých investičních fondů. Vzdáleně to připomíná formu typickou pro „Bildungsroman“ – kdyby ovšem autorka uměla psát a měla dostatek pokory vůči tématu i sobě samé.

Nicméně, pokud český čtenář chce mít alespoň přibližný obraz o původu finanční krize a nemá jiné zdroje, tato kniha mu jej poskytne. Popisuje…

2010_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte