Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Ekonomika, Politika

Všichni dobří miliardáři

Proč se nejbohatší lidé světa rozhodli dát miliardy dolarů na charitu

Jeden by až podlehl pokušení ohlašovat, že vítězství nad chudobou a nemocemi této planety je na dosah. Není – ale mít do začátku desítky miliard dolarů taky není špatné. Světoví boháči objevují nové formy filantropie.

Co bych s tím dělal?

Byla to prý taková intimní večeře pro pár přátel. Jeden podvečer loni v květnu se jich v New Yorku sešlo patnáct. Na obvyklé společenské pravidlo, že o penězích se nemluví, tenkrát nikdo ani nepomyslel – debatovalo se totiž především o nich. Sešlost, kterou dali dohromady zakladatel Microsoftu Bill Gates a hvězdný investor Warren Buffett, jich má opravdu hodně: dohromady asi 130 miliard dolarů. A tak bezmála stoletý patriarcha rodiny Rockefellerů David, mediální magnát a zakladatel CNN Ted Turner, moderátorka Oprah Winfreyová či newyorský starosta Michael Bloomberg vymýšleli, co s nimi zajímavého provést. Následovaly další večeře v obměněném složení, ale v podobné „hodnotě“ hostů. A výsledek přišel v polovině letošního léta: čtyři desítky amerických superboháčů veřejně deklarovaly, že věnují polovinu svého majetku na charitu. Na stránce givingpledge.org potom vlastník softwarového gigantu Oracle Larry Ellison, spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen či režisér a producent George Lucas zveřejnili dopisy, v nichž se k plánu hlásí a vysvětlují proč. Někteří se odvolávají na rodinnou tradici, jiní na vzpomínky na vlastní nuzné začátky, ale Michael…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.