Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Noční můra odborového předáka

Co pro vás osobně znamenala krize – tedy jaké poučení a životní zkušenosti jste si z ní odnesl a co vnímáte jako její klíčové aspekty? Co jste se díky ní dozvěděl o vaší roli?

Pro mě, který jsem spojil svůj profesní život s obhajobou a vyjednáváním slušných pracovních podmínek pro lidi, to byl krok do tmy, noční můra. Pohled do historie jasně prokazuje, že všechny hospodářské krize odnášejí „nevinní“, tedy ti, kdo na ni nemají takřka žádný vliv a podíl, kdo ji nezapříčinili. Jsou to lidé práce, které my zastupujeme.

V krizi najednou přestáváte dělat to, co je vaším posláním – vyjednávat růst mezd, ale řešíte situace, jež jsem si nikdy ani v nejčernějších scénářích nedovedl představit. Najednou lidem vysvětlujete, že naopak snížení mezd může někde pomoci zachovat pracovní místa a nemusí dojít k masovému propouštění.

Nejhorší chvíle jsem zažíval s lidmi ve firmách, kde se odmontovávali stroje a rušila se výroba, přestože neměla odbytové problémy, ale musela se odstěhovat nikoli za levnou prací, ale zpět do Rakouska, Německa, aby byla práce tam. Krize nezná bratra, ale protekcionismus byl mé druhé nepříjemné poznání.

Další doslova šoky jsem zažíval na nejrůznějších jednáních v tripartitě a s představiteli tehdejší vlády, kdy my jsme měli od našeho odborného a fundovaného týmu expertů, který pro nás pracuje na ČMKOS, závažné informace o blížící se globální krizi a jejích…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.