48_tema01_varianta_jaros_R3_s.jpg
48_tema01_varianta_jaros_R3_s.jpg

Dvacet let se mohl svobodně toulat po opuštěných horách, prodírat se klečí a hledat stezky přes chladná rašeliniště. To vše s adrenalinovým pocitem, že pokud ztratí směr či sílu, nikdo mu nepřispěchá na pomoc. Lidí potkával málo, a když, většinou to byli podobní poutníci jako on. Zvyklí chodit tiše, osamoceně nebo s jedním či dvěma přáteli a hlavně nenápadně. Pak ale přišel zlom. Jizerské hory v severočeském pohraničí, po vyhnání původních německých obyvatel dlouho opuštěné, postihlo znečištění z nedalekých hnědouhelných elektráren. Oslabené smrkové lesy napadl kůrovec a do hor najely těžké stroje, pro které lesníci začali stavět asfaltové cesty. Pro poutníky, jako byl Miloslav Nevrlý, přestalo být v Jizerských horách sedmdesátých let najednou místo. Tulák, biolog a znalec divočiny pan Nevrlý se proto přesunul do nedalekého Českosaského Švýcarska s romantickými skalními věžemi a hlubokými temnými údolími, které jsou běžným turistům těžko přístupné.

Pan Nevrlý objevoval tu krajinu pár dalších let, a když v roce 1989 konečně padla železná opona, vyrazil do znovu zpřístupněných a turisty ještě neobjevených krajin Šumavy a údolí řeky Dyje, kudy za komunismu vedla hranice s nepřátelským Západem a kromě pohraničníků sem nikdo nesměl. Ale jako biolog věděl, že na osamocené toulání tady má tak rok, než na územích s neponičenou přírodou začnou platit ochranářská pravidla znemožňující lidem chodit mimo vyznačené stezky. A jeho tušení se…

2010_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte