Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Glosa

Kde je mulla Omar?

O některých tématech holt musí český novinář, navíc z média s omezeným rozpočtem, jen pokorně číst v cizích, movitějších novinách či časopisech a v duchu před tou prací smeknout.

To je i případ dvoustránkového textu z posledního vydání týdeníku Newsweek, kde autoři na základě svých osobních rozhovorů s desítkou předních činitelů hnutí Tálibán rozebírají souvislosti kolem tajemného šéfa tohoto radikálního hnutí – mully Omara. Ty souvislosti jsou velmi zajímavé, tak si je teď pojďme převyprávět.

Mulla Omar pořád platí za nenahraditelného vůdce tálibánských povstalců, kteří v poslední době zle zatápí vojákům NATO. Problém je, že naposledy byl mulla Omar viděn na konci roku 2001, jak ujíždí na motocyklu za zády svého švagra pryč z Kandaháru, na který v té době dopadaly americké bomby.

Od té doby tálibáni věří, že se skrývá někde v Pákistánu. Čas od času se totiž objeví video, na němž zdálky střílí z kalašnikovu nebo vydává rozkazy typu zabíjet všechny afghánské civilisty, kteří spolupracují s cizinci. Nad autenticitou těchto záběrů však panují čím dál větší pochybnosti. Nahlas se to uvnitř hnutí říkat nesmí, v soukromí ale novináři Newsweeku tálibánské pohlaváry rozmluvili a ti se jim svěřili, že jejich pochyby o osudu mully Omara jsou značné. Doléhá to prý na ně hlavně ve chvílích, kdy se jich vesničané ptají, kde mulla Omar je. „Cítíme se poníženi, když jim nemůžeme odpovědět,“ říká jeden nejmenovaný tálibán.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.