0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Glosa15. 8. 20103 minuty

Kde je mulla Omar?

O některých tématech holt musí český novinář, navíc z média s omezeným rozpočtem, jen pokorně číst v cizích, movitějších novinách či časopisech a v duchu před tou prací smeknout.

To je i případ dvoustránkového textu z posledního vydání týdeníku Newsweek, kde autoři na základě svých osobních rozhovorů s desítkou předních činitelů hnutí Tálibán rozebírají souvislosti kolem tajemného šéfa tohoto radikálního hnutí – mully Omara. Ty souvislosti jsou velmi zajímavé, tak si je teď pojďme převyprávět.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Mulla Omar pořád platí za nenahraditelného vůdce tálibánských povstalců, kteří v poslední době zle zatápí vojákům NATO. Problém je, že naposledy byl mulla Omar viděn na konci roku 2001, jak ujíždí na motocyklu za zády svého švagra pryč z Kandaháru, na který v té době dopadaly americké bomby.

Od té doby tálibáni věří, že se skrývá někde v Pákistánu. Čas od času se totiž objeví video, na němž zdálky střílí z kalašnikovu nebo vydává rozkazy typu zabíjet všechny afghánské civilisty, kteří spolupracují s cizinci. Nad autenticitou těchto záběrů však panují čím dál větší pochybnosti. Nahlas se to uvnitř hnutí říkat nesmí, v soukromí ale novináři Newsweeku tálibánské pohlaváry rozmluvili a ti se jim svěřili, že jejich pochyby o osudu mully Omara jsou značné. Doléhá to prý na ně hlavně ve chvílích, kdy se jich vesničané ptají, kde mulla Omar je. „Cítíme se poníženi, když jim nemůžeme odpovědět,“ říká jeden nejmenovaný tálibán.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc