Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Kdo je tady zbytečný?

Ministři hledají cestu, jak ušetřit na svých úřadech prvních deset miliard

Nepříjemnější start ministerské kariéry by si členové Nečasova kabinetu museli vymyslet. Pár dní po nástupu do svých úřadů mají seškrtat své vlastní rozpočty a řada z nich už varuje, že se to neobejde bez snižování platů či propouštění. Odtučňovací kúra zasáhne i za hranice ministerstev, stav ohrožení dnes hlásí především neziskové organizace, které jsou na nejrůznějších grantech od státu závislé. Na tom, jak se s těžkým úkolem nová vláda popasuje, se každopádně může ukázat i to, co nás čeká příští rok. Vláda totiž slibuje, že skutečně rázné škrty – šestkrát větší než ty letošní – teprve přijdou.

Tabu snížení platů

Jaromír Drábek (TOP 09) vypadá vcelku klidně, během řeči mu občas na tváři zahraje lehký úsměv. „Byl jsem samozřejmě s politiky a úředníky v kontaktu, ale dívat se na to z druhé strany, to je zajímavá změna,“ pokyvuje hlavou bývalý předseda hospodářské komory, který v současnosti převzal post ministra práce a sociálních věcí. Je krátce po jednání vlády a ministři mají pauzu na oběd. Téma, o kterém se bude po přestávce znovu hovořit, je přitom stále stejné – vládní úspory, které by letošní a příští rozpočtový schodek stlačily co nejblíže k přijatelné míře.

Drábek patří k ministrům, na něž se v tuto chvíli upírá nejvíce pozornosti. Spravuje rekordní balík peněz (zhruba 480 miliard) a škrty na něj dopadnou možná…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.