Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Dost bylo rovnosti

Francie panikaří a chce změnit společenská pravidla

Ještě než členové francouzské vlády i prezident odjeli ze země na dovolenou, vydali komuniké, které ve Francii vyvolalo malé mediální i diskusní zemětřesení. Vláda totiž přišla s návrhem zákona, jenž by měl být novou a účinnější zbraní s neustále se zvyšující všeobecnou zločinností a s neúnosným nárůstem kriminality mládeže.

Prezident i kabinet vidí řešení v legislativní možnosti odebrat delikventům francouzské občanství. U mladistvých, kteří ještě občanství nenabyli, pak jeho odmítnutí v den plnoletosti. Lépe řečeno podmínečné odložení tohoto prozatím automatického aktu po zkušební dobu, v níž by měl mladý provinilec prokázat svým chováním nápravu. Návrh má však ještě další rozměr. Týká se pouze lidí cizího původu, kteří už francouzské občanství obdrželi nebo si o něj žádají a provedou vážný zločin. U mladistvých pak chce pozastavit možnost nabytí občanství především těm, kteří pocházejí z rodin cizinců, byť se ve Francii narodili.

Nervózní Francie

Francie se evidentně cítí vážně ohrožená zločinností, když vláda sáhla po legislativním opatření popírajícím ústavou zakotvenou rovnost všech obyvatel země. Návrh navíc obsahuje silný diskriminační náboj, který by se mohl stát historickým precedentem v dalším nebezpečném dělení na my – ti praví, domácí, a oni – věční cizinci.

Současně se tím však přiznává i totální fiasko imigrantské politiky a úspěšné integrace cizinců do společnosti, kterou ještě před několika…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2010_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte