Ještě než členové francouzské vlády i prezident odjeli ze země na dovolenou, vydali komuniké, které ve Francii vyvolalo malé mediální i diskusní zemětřesení. Vláda totiž přišla s návrhem zákona, jenž by měl být novou a účinnější zbraní s neustále se zvyšující všeobecnou zločinností a s neúnosným nárůstem kriminality mládeže.

Prezident i kabinet vidí řešení v legislativní možnosti odebrat delikventům francouzské občanství. U mladistvých, kteří ještě občanství nenabyli, pak jeho odmítnutí v den plnoletosti. Lépe řečeno podmínečné odložení tohoto prozatím automatického aktu po zkušební dobu, v níž by měl mladý provinilec prokázat svým chováním nápravu. Návrh má však ještě další rozměr. Týká se pouze lidí cizího původu, kteří už francouzské občanství obdrželi nebo si o něj žádají a provedou vážný zločin. U mladistvých pak chce pozastavit možnost nabytí občanství především těm, kteří pocházejí z rodin cizinců, byť se ve Francii narodili.

Nervózní Francie

Francie se evidentně cítí vážně ohrožená zločinností, když vláda sáhla po legislativním opatření popírajícím ústavou zakotvenou rovnost všech obyvatel země. Návrh navíc obsahuje silný diskriminační náboj, který by se mohl stát historickým precedentem v dalším nebezpečném dělení na my – ti praví, domácí, a oni – věční cizinci.

Současně se tím však přiznává i totální fiasko imigrantské politiky a úspěšné integrace cizinců do společnosti, kterou ještě před několika…

2010_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte