45_R31_krej___n.jpg
45_R31_krej___n.jpg

1) Co pro vás osobně znamenala krize – tedy jaké poučení a životní zkušenosti jste si z ní odnesl a co vnímáte jako její klíčové aspekty? Co jste se díky ní dozvěděl o vaší roli fotbalového manažera ve společnosti?

Téměř celý život pracuji ve sféře profesionálního sportu – s menšími přestávkami jako ředitel fotbalových klubů Drnovice, Brno, Ostrava a nyní Slovácko. Co se týče profesionálního sportu, ten je bezesporu ekonomickou kondicí celého hospodářství významně ovlivňován. Rozpočty profesionálních klubů v Česku mají zatím výrazně deformovanou strukturu na rozdíl od zahraničí. Chybí výrazný přínos z prodeje televizních a marketingových práv, výnosy ze vstupného činí jen pět až deset procent rozpočtu, což je pozůstatek minulosti, kdy fotbal byl hrou, za kterou se platilo symbolické vstupné.

Přesto kluby musejí významně investovat do podmínek pro přípravu hráčů (tréninková centra, stadiony), do jejich režie, do udržení kvalitního kádru a jeho zabezpečení. Státní podpora sportu je sama o sobě na jedno velké téma. Deficit výnosové stránky rozpočtu většina klubů kryje výnosy z hráčských transferů. Zde je ovšem zásadní problém. Zahraniční kluby přestaly nakupovat průměrné hráče a trh se úplně zastavil. Do českého fotbalu přicházely prostředky skoro výhradně přes renomované kluby (Sparta, Slavia) s výjimkou Teplic a Baníku. Šlo vždy o nadstandardně kvalitní hráče spojené s perspektivou a těch u nás zase…

2010_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte