24A_R29_2010_n.jpg
24A_R29_2010_n.jpg

Smrtící léto. Na toto slovo lze v rozpálených červencových dnech narazit v titulcích mnoha francouzských novin. Netýkají se však extrémních teplot jako v roce 2003, kdy kvůli vedru v zemi zemřely tisíce lidí. Letos jde o katastrofický průběh léta, během něhož se na francouzskou vládu a prezidenta valí jeden skandál za druhým. To vše v době příprav klíčové reformy důchodového zabezpečení, od níž si vládnoucí politici slibují zastavit hrozivý nárůst zadlužení státu.

24A_R29_2010_s.jpg
24A_R29_2010_s.jpg

Čísla jsou vskutku alarmující. Veřejný dluh za prvních šest měsíců letošního roku opět lámal rekordy. Pohybuje se na úrovni 80 procent HDP (1535 miliard eur), a na každého Francouze včetně kojenců tak dnes „připadá“ částka v hodnotě 24 tisíc eur. Otcem potřebné reformy je ovšem ministr Éric Woerth, na něhož v létě prasklo, že mu dědička firmy L’Oréal Liliane Bettencourtová zřejmě předávala nelegální velké peníze určené pro poslední Sarkozyho prezidentskou kampaň. O nutnosti úspor se nadto diskutuje ve špatné atmosféře: politici vyzývají veřejnost k utahování opasků a zároveň vědí, že současná francouzská elita zhusta využívá stát jako dojnou krávu.

Příliš drahý

Sled afér se začal odvíjet těsně před prázdninami. Právě v době, kdy Nicolas Sarkozy vyhlásil plán, jak snížit v průběhu tří let o 10 procent výdaje státu a vyzval Francouze k šetření, vyšlo najevo, že dva členové vlády…

2010_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte