73_R29_2010_n.jpg
73_R29_2010_n.jpg

Poledne na levém břehu Vltavy. Začíná víkend. Jedu. Na kávu na Kampu, do bankomatu pro peníze. Silnice je prázdná, pomalu projíždím podél řady aut.

73_R29_2010_s.jpg
73_R29_2010_s.jpg

Koupila jsem si nové kolo, krásné, černé, světla, nosič, blatníky, a jak hezky přehazuje. Koupila jsem si zámek, velký, pevný, černý, pěkně to vše k sobě ladí. Projížděla jsem Prahou do práce, sukně vlála ve slunečném ránu a lidé se umívali. Je krásné jezdit po Praze jak paní pivovarníková, Praha je krásná.

Nedávno jsem byla v Paříži, Paříž je na jaře taky krásná a po úzkých uličkách se motají skútry, kola a auta, auta jsou pomalejší a cyklistů je víc – to množství odrůd, stylů, tříd a věků fascinuje. Třeba i tady to půjde, a tak hrdě šlapu Prahou.

Cesta do práce je na kole rychlejší a příjemnější než metrem. Vinohradské ulice jsou většinou klidné, většina řidičů je ohleduplná. Trocha adrenalinu, oči, uši, ruce na šťopkách, i kvůli chodcům, kteří přebíhají ulici a cyklistu nečekají – kolo není slyšet. Křižovatky jsou nepříjemné. Ale zas to svěží ráno a lehký vítr po tváři místo davu v tramvaji. Jen aby řasy nerozmazal… Cesta z práce je do kopce, kousek protisměrem a částečně po chodnících, místy se mezi auty bojím. Ale než došlapu domů, půlka stresu z práce je pryč. A dneska je pátek a slunce svítí, pomalu projíždím podél řady aut, podle předpisů, bezpečně, zdá se…

Prááásk! Křach! Auaáá! ozvalo…

2010_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte