28_kom_n.jpg
28_kom_n.jpg

Pokud se nestane něco překvapivého, budeme mít tento týden jmenovanou novou vládu. Někomu se vyjednávání zdálo zdlouhavé, protože na Slovensku byli rychlejší, pokud to ale srovnáme s několikaměsíční patovou situací před čtyřmi lety, tak vše probíhalo rychlostí světla. Je ale škoda, že v tom spěchu se zapomnělo na zajímavé složení kabinetu.

28_kom_s.jpg
28_kom_s.jpg

Aplaus a výbuchy smíchu

Před novým kabinetem leží hned několik důležitých úkolů. Jeden z nejzásadnějších ale nebude zanesen do vládního programu, protože patří do kategorie, která se nedá slíbit, je možné ji pouze naplnit. Jde o pokus rehabilitovat českou politiku.

Politika to ve zdejších končinách nikdy neměla snadné. Ferdinand Peroutka ve svém komentáři z roku 1932 se znepokojením popisoval, jak se v divadlech zachraňovaly špatné kusy tím, že se do nich vkládaly vtipy a narážky na adresu politiků. To vždy přineslo velký aplaus a výbuchy smíchu. Sladit veřejnou poptávku s politickou nabídkou se za první republiky nepodařilo nikdy. Dnes v tomto rozporu vězíme znovu či přesněji jsme v něm kromě krátké porevoluční pauzy stále.

Už v tuto chvíli můžeme veřejnosti garantovat, že dříve nebo později nějaký skandál přijde. Tak se to holt v demokratických a svobodných společnostech s velkým množstvím svodů děje, protože utopická společnost ideálních neexistuje. Důležité bude, jak si s jednotlivými kauzami kabinet poradí.

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2263

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte