B ude dobře, pokud nová česká vláda vyjde vstříc americkým potřebám a posílí českou jednotku v Afghánistánu. V čase, kdy naopak jiné státy zvažují odchod a Nizozemci či Kanaďané se k němu už rozhodli, by šlo o skvělé spojenecké gesto. A kvůli spojenectví přece Češi do Afghánistánu šli. Vojenská očekávání by ale měla zůstat při zemi. Vyhlídky vojáků NATO už dnes vypadají podstatně skromněji než před téměř devíti lety, kdy se do Afghánistánu šlo bojovat. Hlavním kamenem úrazu se přitom stal nevyzpytatelný Pákistán.

Proti Indii

V Afghánistánu se vede podivná válka, která možná ani nejde vyhrát. Protivníkem jsou jednotky militantů partyzánsky válčící v prostředí, které dokonale znají a kam naprosto nerozpoznatelně zapadnou. Tito militanti jsou dobře zásobeni penězi, které jim chodí hned z několika zdrojů – od dárců z muslimských zemí, z pěstování opia, z vynucených desátků od lidí v Afghánistánu, z humanitární pomoci. Přitom kdykoli se mohou uchýlit do bezpečí za poměrně snadno průchodnou hranici do sousedního Pákistánu. V Pákistánu mají bezpečný úkryt i všichni velitelé, kteří odtud řídí vojenské operace proti NATO.

Spojenci na toto pákistánské pohraničí útočí pouze pomocí bezpilotních letounů a zřejmě i speciálních polovojenských protiteroristických jednotek, jít tam s armádou si ale vzhledem k pákistánskému odporu nedovolí. Američané proto alespoň na Pákistán tlačí, aby svá pohraniční teritoria vyčistil od militantů sám. To…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2454

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte