V poslední době jsme byli opakovaně svědky toho, že Česká republika se v Evropské radě tvrdě stavěla proti různým regulatorním a daňovým krokům ve finanční oblasti, aniž by o tom (v české politice a veřejnosti) proběhla veřejná diskuse. Většinou se jednalo o témata velmi vzdálená starostem českého voliče, nicméně důležitá pro ostatní státy Evropské unie.

Tak třeba bylo Česko proti regulaci hedgeových fondů, přestože jich u nás existuje minimum. Nebo jsme odmítli na rozdíl od Polska a Švédska podpořit Evropský garanční fond. A nedávno se Česko postavilo bankovní dani. To nabízí obecnější otázku: čím je vlastně dán český euroskepticismus? Podrobnější pohled ukazuje, že je trojího druhu a všechny větve se v poslední době snoubí a vzájemně povzbuzují.

My to nepotřebujeme

Část českých euroskeptiků jsou ideologové, kteří nenávidí cokoli přicházejícího z Bruselu, který je podle nich ovládán mocichtivými plánovači a nevolenými socialistickými úředníky. Česko se jim asi jeví (jakkoli je to absurdní) jako ráj svobodomyslnosti, kterému hrozí uchvácení regulacemi a rigiditami. Mnozí libertariánští ideologové jsou navíc shodou okolností národovci. Sem samozřejmě patří prezident Václav Klaus a jeho nejbližší klika.

Další euroskeptici jsou kariéristé: být proti Evropské unii vynáší, je to z mocenských či kariérních důvodů výhodné. Platí to pro politiky, vlivné úředníky, mnohé odborníky či novináře. Když chválíte prezidenta dostatečně…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte