Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Já se nepotřebuji měnit

Před začátkem rozhovoru právě podepsala krátký dopis prezidentu Ivanu Gašparovičovi. Jménem čtyř středopravých stran, které jednají o koaliční vládě, ho žádala o setkání. Socioložka a od roku 2005 také politička bude s velkou pravděpodobností slovenskou premiérkou, což je v kontextu střední Evropy už samo o sobě historická událost (premiérkou byla sice v roce 1992 Hana Suchocká v Polsku, ale její vláda vydržela jen něco přes rok).

Nejspíš se stanete první premiérkou ve střední Evropě. Vnímáte to jako historický přelom?

Ano, je to výjimečné a doufám, že pro ostatní dámy to bude povzbuzení a získají více odhodlání vstupovat do vrcholné politiky. Muži a priori předpokládají, že nedokážeme být dostatečně razantní, že jsme měkké, příliš emoční. Roztomile to vyjádřil jeden muž na východním Slovensku. Zastavil mě, dvacet minut jsem mu vysvětlovala různé typy důchodů, dobře jsme se pobavili, a když jsme se loučili, řekl: „Paní Radičová, vy doma v té kuchyni nemáte co dělat?“

Co považujete za nejdůležitější výsledek voleb?

Tři momenty: definitivní konec mečiarismu na Slovensku, neúspěch politiky rozeštvávání a nacionalismu a to, že středopravé strany sice nijak výrazně, ale přece jen získaly větší podporu než levicový populismus. A jako přelomovou tuto změnu vnímám ještě z jednoho důvodu – po 62 letech bude na Slovensku konečně vláda bez komunistů, tedy bývalých členů této strany.

Čím to je, že Mečiarova HZDS a nacionalistické strany neuspěly?

Agendu mečiarismu ve velké míře převzal premiér Fico, a to v podobě silného vůdcovského principu a státního paternalismu. Projevuje se to i ve stylu politiky, neustálého vytváření třídního nepřítele, chápání demokracie jako nadvlády většiny, chápání politiky jen a jen jako moci. Politický marketing byl v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.