Petra Hůlová
Petra Hůlová • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Druhý porod je o poznání rychlejší, říká se. Tím se utěšuji, i když vím, že ne vždy to platí. Stejně jako lidová povídačka o tom, že žena po porodu na všechnu bolest rychle zapomene a s příštím těhotenstvím očekává příchod miminka stejně jako poprvé, kdy nic nevěděla o martyriu, kterým se bude muset prosvíjet a protlačit. Patřím mezi ty, kdo nezapomněly na nic, růžová mlha ztráty paměti se jaksi nedostavila. Několikrát denně mě přepadá úzkost jako dobytče, co vezou na jatka a nic už mu nepomůže.

Petra Hůlová
Petra Hůlová • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Navíc si s břichem připadám směšně. Když jsem při nedávném předávání Ortenovy ceny básníkovi Janu Těsnohlídkovi mluvila o tom, že mě jeho báseň Mamky dojala k slzám, nejraději bych se v tu chvíli propadla. Sentimentální těhotná Hůlová, pomyslel si někdo v sále, a nejhorší je, že měl možná pravdu. Ostatně náročné čtivo jsem v posledních týdnech vyměnila za biografii indiánského náčelníka Sedícího býka, pohádku o hodných indiánech a zlých běloších, kterou hltám pod peřinou spolu s nočními sendviči. Ráno mi bývá těžko na těle a na duši všelijak. Těhotná spisovatelka. Myslívám na Sylvii Plathovou. Básnířku, která si jako matka dvou malých dětí strčila hlavu do trouby a pustila plyn. Ne že by mě to lákalo, ačkoli by tak mé texty u čtenářů na beton získaly o dimenzi navíc. Nic texty neproduchovní lépe než předčasná smrt. Nechci lacině exhibovat ani kohokoli vystrašit. Jen, že těhotná spisovatelka je něco…

2010_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte