Petra Procházková
Petra Procházková • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Ve vesničce Krasnodarskoje v malebném altajském kraji se pár ruských rodin rozhodlo, že zbaví dětské domovy většiny chovanců. Baranovi si vzali devět děcek, Černiševovi zatím pět, ale uvažují o dalších. Po skandálech s obyvateli Spojených států, kteří si adopcemi ruských dětí dost zavařili, a hlavně zavařili do USA exportovaným dětem, to zní jako pohádka o dobrotivé ruské duši a zlém Američanovi.

Petra Procházková
Petra Procházková • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Osmiletý Arťom Saveljov nebyl prvním ruským děckem, které se američtí rodiče rozhodli adoptovat. Ročně je do USA vyvezeno kolem 1500 chovanců ruských dětských domovů. Jsou přesazeni do zcela jiného prostředí, učí je jiným mravům i řeči. Není divu, že to v mnoha případech skřípe. Několika americkým rodičům se situace vymkla z rukou - ruské děti utýrali k smrti. Statistika je neúprosná, v posledních letech v USA zavraždili každý rok jedno z Ruska dovezené dítě.

Arťom měl štěstí. Maminka ho "jen“ vrátila. Posadila ho samotného a vyděšeného do letadla a do kapsičky mu strčila dopis, ve kterém se ho zříká. Prý byl nezvladatelný. No… při adopci jakéhokoli dítěte z jiného kulturního prostředí, ať už ruského, romského, etiopského či afghánského, je třeba počítat s těžkostmi. Kreml 20. května adopce dětí do zahraničí zarazil. Dokud se nevyjasní, jak práva ruských dětí v cizině zajistit i poté, co se z Ivánků a Nataš stanou Georgeové a Jane, nemělo by se s jejich osudy hazardovat.

2010_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte